Dřevostavby jsou v Česku rostoucím trendem

Statistiky potvrzují, že poptávka po nízkoenergetických dřevostavbách na českém trhu roste. Vyšší zájem o domy ze dřeva je pochopitelný vzhledem k současné ekonomické situaci, kdy zdražují energie a je čím dál těžší dosáhnout na hypotéku. Češi hledají efektivní řešení – a nám se zdá, že ho stále častěji vidí právě v nízkoenergetických dřevostavbách.

Údaje Českého statistického úřadu jasně ukazují, že dřevostavby jsou na vzestupu. V posledních letech tvoří zhruba 15 % všech nově postavených rodinných domů v České republice. Jejich počet se zvyšoval i v období, kdy se zděných domů stavělo méně. Ještě na přelomu tisíciletí se postavilo přibližně stejné množství rodinných domů ze dřeva, jako těch z betonových panelů a monolitů. Kolem roku 2008, tedy i v době tehdejší ekonomické krize, začalo dřevostaveb výrazně přibývat. Dřevo je tak dnes u nás druhým nejčastějším materiálem nosné konstrukce, hned po zdivu.  

Po 25 letech na trhu už nemusíme vysvětlovat, jaké mají dřevostavby výhody 

Když vznikla značka DUMRAZDVA.CZ, mluvilo se o dřevostavbách jako o něčem alternativním. Zkrátka s nimi nikdo neměl dost zkušeností, a tak se radši všichni drželi tradičních cihel a betonu. Ve Skandinávii nebo USA přitom už tenkrát dřevostavby nad zděnými domy převažovaly. Dnes už patří mezi běžné domy i u nás. Zákazníci si můžou prohlédnout, v jakém stavu je třeba dvacet let stará dřevostavba, a vidí, že v ní mohou dlouho a pohodlně bydlet. 

„Dřevostavby jsme v Česku začali stavět už v roce 1999. Tenkrát jsme byli jednou z prvních firem na českém trhu a lidem jsme často museli vysvětlovat, co dřevostavba vlastně je a v čem jsou její výhody. Dnes už nás oslovují poměrně dobře informovaní klienti, kteří chtějí nízkoenergetickou, a přitom cenově dostupnou stavbu. Takže změnu na českém trhu vnímáme docela intenzivně,“ říká Tomáš Děták, jeden ze zakladatelů firmy DUMRAZDVA s.r.o. 

Proč se v současnosti rozhodnout pro dřevostavbu? 

V minulosti lidé běžně topili tuhými palivy a udržovat teplo v domě pro ně bylo časově náročnější. Jeho dlouhodobá akumulace ve zdech výrazně pomáhala. Dnes ale využíváme k vytápění jiné zdroje a záleží nám hlavně na minimalizaci tepelných ztrát. V tomto ohledu se vyplatí hledět spíš na tepelný odpor stěn než na jejich nahřívání. Uvolňování akumulovaného tepla totiž přirozeně probíhá jak směrem dovnitř, tak i směrem ven. 

Dřevostavby nejsou pouze ze dřeva. Jejich dřevěná rámová konstrukce stojí obvykle na betonových základech a je vyplněná kvalitní tepelnou izolací. Mají ocelové spojovací prvky, speciální folie, keramické obklady atd. Osvědčený stavební systém „Two by Four“ přináší řadu výhod: 

  • Nízké pořizovací náklady 

Dřevěné sendvičové konstrukce patří k cenově nejdostupnějším. Nejen že samotné panely jsou levnější, ale také se s nimi snadno pracuje. Nemusíte platit za pronájem lešení, rozvody elektřiny ani vody se nemusejí zasekávat a následně zazdívat, lehčí materiály umožňují levnější přepravu hmot… To vše a mnoho dalšího se projeví na výsledné ceně.  

  • Rychlá výstavba 

Dřevostavby jsou v podstatě suché stavby (pomineme-li betonovou základovou desku), takže nemusíte čekat, až použité materiály vyschnou. Když se neobjeví žádné komplikace, je dřevostavba na klíč s dispozicí 4+kk připravená k předání za půl roku od zahájení výstavby. Čas jsou peníze! Rychlost znamená další finanční úsporu, ať už jde o mzdy řemeslníků, nebo vaše výdaje na obývání jiné nemovitosti. A ve finále šetří hlavně vaše nervy. 

  • Nízká spotřeba energie
    Náklady na vytápění dřevostavby s dostatečnou tloušťkou tepelné izolace jsou až o několik tisíc korun měsíčně nižší než u klasických silikátových materiálů. Stěny dřevostaveb jsou sice tenčí, ale díky vysokému tepelnému odporu přes ně teplo neuniká. 
  • Rychle zahřátý interiér 

Dřevostavby mají sice nižší akumulační schopnosti než zděné domy, ale právě díky tomu se jejich místnosti vytopí za krátkou dobu. Nenahříváte zdivo, ale především vzduch a předměty v místnosti. 

  • Zvuková izolace
    Někteří zákazníci se nás ptají, jestli přes tenčí stěny není víc slyšet ruch zvenku nebo zda dřevěná konstrukce vrže. Vždy je s čistým svědomím ujistíme, že akustické vlastnosti dřevostaveb odpovídají běžným normám a zvuky z venku naopak velmi dobře tlumí. 
  • Udržitelnost 

Dřevo je čistě přírodní, a navíc obnovitelný zdroj. Při jeho zpracování nevzniká tolik odpadu a není zapotřebí tolik energie jako u jiných materiálů. Šetrná výstavba a následné nízké nároky na vytápění domácnosti snižují celkový dopad dřevostavby na životní prostředí. 

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT:

Jak prodloužit životnost nejen dřevostavby

Jak udržovat vhodnou vlhkost v domě? 

Zdroj tepla pro vaši dřevostavbu

 


Facebook.com Pinteres instagram
Upravit nastavení cookies