Free cookie consent management tool by TermsFeed

Jak udržovat vhodnou vlhkost v domě

Bez ohledu na to, jestli je dům ze dřeva, z cihel nebo z betonu, vlhkost mu škodí. Nejde jen o spodní vlhkost nebo zatékání střechou. Jak dosáhnout toho, aby v domě nebylo příliš vlhko? Napsali jsme pro vás pět hlavních pravidel, která vám pomohou nejen v péči o dřevostavbu, ale i o jakýkoli jiný dům.

5 pravidel pro udržování vhodné vlhkosti v domě.

Samozřejmě je důležité kontrolovat stav okapů a střešní krytiny, zejména po vichřicích a na konci zimy. Nicméně vyplatí se také zajistit, aby uvnitř objektu byla vhodná teplota, a zbytečně nezamezovat proudění vzduchu.
Relativní vlhkost vzduchu by ve vnitřních prostorách objektu neměla překračovat hranici 60 %. Zejména v zimním období je hodnota 60 % relativní vlhkosti vzduchu pokládána za dlouhodobé maximum. V místnostech s vyšším výskytem par, jako jsou kuchyň a koupelna, se s ohledem na dodržení této normy musí častěji větrat.

Zásady pro předcházení vlhkosti v domě

1. Udržujte v domě dostatečně vysokou teplotu. Temperujte neobývané obytné místnosti alespoň na 16 °C. Díky tomu zůstane teplota vnitřního povrchu obvodových stěn pod hodnotou rosného bodu, tedy ideálně v rozsahu 10–12 °C. V suterénních místnostech by měla být teplota minimálně 5 °C.
2. Nechte mezi nábytkem a obvodovou stěnou mezeru širokou minimálně 5 centimetrů. Provětrávaný odstup zlepšuje cirkulaci vzduchu v místnosti v topné sezóně, čímž příznivě ovlivňuje teplotu obvodových stěn a předchází vzniku plísní.
3. Dostatečně větrejte, a to zejména během prvního roku od nastěhování do novostavby. Při vyzrávání a vysychání betonových konstrukcí pronikají páry ze spodní stavby do interiéru, kde lehce zvyšují vlhkost. V této době je vhodné relativní vlhkost vzduchu sledovat a případně ji snižovat právě větráním všech prostor.
4. Zamezujte nadbytečnému zvlhčování stavby – nedávejte na sušák příliš mokré prádlo, vytírejte podlahové krytiny (obzvlášť dřevěné) jen lehce vlhkým mopem, vylitou vodu vždy vytřete do sucha, neskladujte v prostorách domu vlhké materiály, včas zavírejte okna při dešti a tak dále.
5. Nestěhujte do nové stavby navlhlé předměty, například starý nábytek, který by mohl být napadený dřevokaznými houbami nebo plísněmi.

Dodržení průměrných klimatizačních podmínek v interiéru neprospívá jen vašemu domu, ale také veškerému interiérovému vybavení, zařizovacím předmětům, instalacím, a především vašemu zdraví. Péče o dobrý stav rodinného dům se vám zaručeně vrátí – nemovitost vám bude dlouho a bezproblémově sloužit.

Mohlo by vás také zajímat:
Jak nejlépe větrat rodinný dům?
Údržba nátěrů dřevěných oken a vchodových dveří
Na co nezapomenout při údržbě střechy
Jak se starat o střešní okna, aby nám dělala jen radost?
Je možné měnit standardy sanity ?
Jak se správně starat o dřevěnou terasu? Záleží i na jejím umístění
Teplovodní topení
Vytápění


Facebook.com Pinteres instagram
Upravit nastavení cookies